własna firma

Decyzja o własnej działalności gospodarczej – co należy rozważyć

Istnieje wiele powodów, dla których warto założyć własną firmę w domu. Uwolnienie się od korporacyjnego świata, możliwość tworzenia własnego harmonogramu, możliwość robienia czegoś, co kochasz zarabiając na życie, to wszystko przynęty do założenia własnego biznesu.

Musisz mieć silny charakter. Niezbędna jest samodyscyplina. Nie zawsze bowiem jest łatwo, często trzeba rozwiązywać problemy, umieć przeczekać gorszy okres, poświęcić na pracę często więcej niż osiem godzin dziennie.

Nie daj się zwieść myśleniu, że z powodu całej atrakcyjności rozpoczęcie działalności gospodarczej w domu jest łatwą perspektywą. Rozpoczynając własną działalność gospodarczą, należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, a także wiele dziedzin, z których ludzie nie zdają sobie sprawy, gdy zaczynają. Uprzedzenie niektórych z tych obszarów może pomóc w uniknięciu niektórych pułapek nowego właściciela firmy, a także może pomóc w oszczędzaniu pieniędzy i utrzymaniu ich napływających w przyszłości.

Nie rezygnuj jeszcze z codziennej pracy: jest to główna zasada przy zakładaniu własnej firmy. Zaletą tego biznesu jest to, że możesz go prowadzić w wolnym czasie, gdy jesteś z dala od swojej normalnej pracy. Większość firm może spodziewać się utraty pieniędzy w pierwszym roku działalności, to tylko część kosztów uruchomienia i krzywej uczenia się. Prawdopodobnie popełnisz błędy i będziesz musiał wejść na swój rynek przebijając konkurencję niższymi cenami. Aby odnieść sukces, należy utrzymywać pewien rodzaj dochodu, więc nie należy rezygnować ze zwykłej pracy, dopóki nie będziecie absolutnie pewni co do potencjału swojej nowej firmy. Oceń swoją sytuację po roku pracy; czy masz ugruntowaną bazę klientów? Czy istnieje potencjał do większego wzrostu? Czy czas, który zyskasz na odejściu z normalnej pracy i skupieniu się na biznesie w domu, pozwoli Ci na większe zyski? Jeśli odpowiedź na wszystkie te pytania brzmi „ tak ”, to może rzeczywiście nadszedł czas, aby skoncentrować się wyłącznie na swoim biznesie jako jedynym źródle dochodu.

Ustaw realistyczne cele: rozpoczynając działalność, powinieneś mieć pojęcie, ile pieniędzy chciałbyś zarobić. Najlepiej jest wyznaczać te cele na kilku poziomach czasowych. Zacznij od najbardziej podstawowej – czy Twoja stawka godzinowa jest warta włożonej pracy? Niektórzy właściciele firm domowych stwierdzą, że praca za minimalną płacę jest wyższa niż otrzymują z własnej firmy. Jeśli nie lubisz tego, co robisz, ten rodzaj działalności prawdopodobnie nie jest tego wart. Po drugie, miej na uwadze miesięczną kwotę. Jest to standardowy okres wypłaty dla większości ludzi, więc będziesz chciał ustalić swoją kwotę na tyle, na ile zarabiałbyś w swojej normalnej pracy. Na koniec zastanów się nad swoim rocznym celem. Nie licz swojego pierwszego roku, rozważając, czy warto prowadzić działalność – jak wspomniano powyżej, większość firm straci pieniądze w pierwszym roku. Zamiast tego rozpocznij roczną analizę w drugim roku.

 

Pamiętaj o podatkach. Wielu przedsiębiorców domowych zaniedbuje uwzględnienie swoich obciążeń podatkowych, celowo lub nie. Najlepiej jest zawsze odkładać część miesięcznego dochodu z działalności na cele podatkowe – zawsze działaj z założeniem, że zostaniesz złapany, jeśli będziesz próbował oszukiwać.