Jak zdobywać referencje

Istnieje wiele sposobów promowania produktu lub usługi, a dostarczanie potencjalnym klientom i klientom referencji jest jednym z najlepszych sposobów wprowadzania na rynek. 

Nigdy nie można lekceważyć siły świadectw. Ludzie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, będą kupować tylko produkty lub usługi, które zostały im polecone przez osoby, które znają. Ale w większości przypadków nie jest to opcja, która jest w rękach właściciela firmy, musi on zrobić następną najlepszą rzecz, czyli uzyskać referencje od swoich byłych klientów. 

Referencje to żywe oświadczenia dawnych klientów lub klientów, które stwierdzają, że byli zadowoleni z produktu / usługi. Każda firma musi mieć referencje, aby móc wyróżniać się na zawsze zatłoczonych rynkach. 

Posiadanie referencji ma wiele zalet. Tutaj jest kilka z nich. 

Referencje uspokajają rynek docelowy 

Referencje zwykle zmniejszają wątpliwości rynku docelowego. W dzisiejszych czasach jest wielu oszustów i oszustów, a to zmieniło rynek w przerażający. Wiarygodne referencje zapewniają bezpieczeństwo osobom, które patrzą na określony produkt lub usługę. Dostarczenie referencji daje ludziom znacznie bardziej zrelaksowany stosunek do produktu lub usługi. 

Referencje zapewniają jakość 

Oprócz potwierdzenia istnienia firmy i zmniejszenia wątpliwości, referencje dają pewność potencjalnym klientom i klientom o jakości produktu lub usługi. Fakt, że poświęcili czas na napisanie opinii o produkcie, odzwierciedla ich poziom zadowolenia z produktu / usługi. 

Referencje dają przewagę 

Wiarygodne referencje zapewniają przewagę konkurencyjną produktu / usługi. Istnieje wiele produktów i usług, a jednym ze sposobów wyróżnienia się na tle innych jest korzystanie z wiarygodnych referencji. 

  

Istnieje wiele rodzajów referencji. Referencje są zwykle klasyfikowane według źródła. Oto kilka przykładów: 

Referencje od zadowolonych klientów

To prawdopodobnie najskuteczniejszy rodzaj świadectwa. Nic nie przebije opinii zadowolonego klienta, ponieważ jest to obraz tego, o co chodzi w produkcie / usłudze. 

Opinie ekspertów

Eksperci mogą być wiarygodnymi źródłami opinii. Jeśli renomowany dermatolog napisze opinię o mydle kosmetycznym, z pewnością pomoże to zwiększyć jego sprzedaż, prawda? 

Referencje celebrytów

W świecie rządzonym przez środki masowego przekazu gwiazdy stały się potężnym źródłem referencji.   

Sprawienie, by referencje były skutecznym narzędziem marketingowym, to znacznie więcej niż ich gromadzenie. Dobre referencje to te, które można ująć w kilka chwytliwych słów. „Straciłem 20 funtów w dwa tygodnie!” to przykład przyciągającej wzrok opinii. Jednak nigdy nie wolno przeformułowywać ani edytować tego, co powiedział klient. Jak zdobyć odpowiednie referencje, zostanie omówione później. 

Wiarygodne referencje powinny również zawierać wszystkie cechy osób, które je przekazały. W miarę możliwości należy podać ich tytuły, lokalizację i wiek. 

Atrakcyjność wizualna będzie również bardzo pomocna w korzystaniu z referencji. Jeśli klienci są chętni, należy nalegać na robienie zdjęć lub nagrań wideo do ich referencji. 

  

Jak więc właściciel firmy może zacząć od całej sprawy z referencjami? 

  

Oto kilka kroków, jak archiwizować referencje. 

  

  1. Przede wszystkim tylko produkty / usługi o wyjątkowej jakości zasługują na referencje, dlatego należy upewnić się, że jego produkt / usługa posiada wyjątkową jakość.
  2. Poproś o pomoc swoich klientów. Trzeba umieć komunikować swoim klientom, że potrzebuje ich referencji. Jeśli są naprawdę zadowoleni z produktu / usługi, byliby bardziej niż chętni do udziału.
  3. Przeprowadź wywiady z klientami. Zapytaj ich o to, co im się podoba w Twoim produkcie / usłudze, dlaczego wybrali Twój produkt i inne podobne pytania.
  4. Zapytaj ich, czy są skłonni złożyć pisemną opinię. Możesz zaproponować, że złożysz referencje na podstawie ich odpowiedzi podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale referencje nadal czekają na ich zatwierdzenie. Możesz chcieć, aby sformułowania były chwytliwe i pozwolić im zatwierdzić referencje.
  5. Zapytaj ich, czy mógłbyś nagrać opinię za pomocą magnetofonu lub kamery wideo. Rekomendacja wideo jest lepsza, ale oczywiście wiele osób obawia się kamer i dla większości może to być opcja nie do przyjęcia.
  6. Wybierz najlepsze referencje. Używaj najlepszych, aby zmaksymalizować korzyści, jakie Twój produkt może uzyskać z referencji.